MARDİN ODALARI/BORSALARI DİCLE BÖLGESİ COĞRAFÎ İŞARETLER PROJESİ TOPLANTISINDA

Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, muhtelif kuruluşlarla “Dicle (TRC3) Bölgesi Coğrafî İşaretler Projesi” Mardin Toplantısında bir araya geldi. Toplantı, 19.09.2017 tarihinde Dicle Kalkınma Ajansı Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Aynı zamanda Proje Koordinatörü olan DİKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin tarafından yönetilen toplantıya şu isimler katıldı: DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel Gültekin, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydın, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Lisansüstü Öğrencisi Mizgin Ay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Mardin İl Müdürlüğü’nden Rojda Tuğrul ve Fatma Demirel, Midyat Ziraat Odası’ndan Veysi Yenigün ve Cuma Uçaş, Deyr-al Zafaran Şirketi Genel Müdürü İshak Bayyiğit ve TOBB/TEPAV, Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Toplantının başında bir giriş konuşması yapan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, kurumlar arası işbirliğiyle yürütülen bu projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek DİKA olarak benzer projelerde yer almaya hazır olduklarını ekledi. Daha sonra DİKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin tarafından projeye ilişkin süreç bilgisi verildi ve katılımcılar arasında şu hususlarda müzakereler gerçekleştirildi: Dicle Bölgesi İlleri itibariyle coğrafî işaret tescili yapılan ürünler, Tescili yapılması planlanan yeni ürünler, Coğrafî İşaretler Zirvesine ilişkin organizasyonel faaliyetler, Coğrafî İşaretler Zirvesi Yöresel Ürünler Katalogu, Proje kapsamındaki potansiyel işbirliği imkânları.

Toplantıda, hâlihazırda analiz ve tescil süreci tamamlanma aşamasına gelen Sason Çileğine ilişkin bilgi verildi. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar ve ekibince gerçekleştirilen bu sürecin benzerinin Derik Halhalı Zeytinyağı için de hayata geçirilmesine karar verildi. Bu kapsamda, Kızıltepe Ticaret Borsası sahipliğinde gerçekleştirilecek tescil başvuru formunun ilk kısmı katılımcıların katkısıyla doldurularak süreç başlatılmış oldu. Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert, Derik Halhalı Zeytinyağı’ndan sonra benzer süreci Kızıltepe Mercimeği için de gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi.

06-07 Ekim 2017’de Mardin’de düzenlenmesi planlanan Coğrafî İşaretler Zirvesi, toplantıda ele alınan diğer bir konuydu. Odaların/Borsaların DİKA ile yakın işbirliği yaptığı Zirve kapsamında gerçekleştirilecek organizasyonel faaliyetler gözden geçirildi. Ulusal/uluslararası çok sayıda katılımcının beklendiği Zirve’de Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları “Yöresel Ürünler Sergisi” düzenleyecek. Bu kapsamda Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, Kızıltepe Ticaret Borsası, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Borsası ve Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası, Mardin’in çeşitli yöresel ürünlerini hem sergileyecek hem de katılımcılara ikram edecek. Benzer faaliyetin Dicle Bölgesi’ndeki diğer Odalar/Borsalar tarafından da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Toplantının diğer bir gündem maddesi ise Dicle Bölgesi Coğrafî İşaretler Zirvesi Yöresel Ürünler Katalogu idi. Mardin İli ve İlçeleri Odalarının/Borsalarının DİKA ile ortak bir faaliyeti olan bu katalogun içeriği geniş bir ekibin ortak çalışmasıyla hazırlandı. TOBB/TEPAV, Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve MAÜ İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci’nin koordinasyonuyla Oda/Borsa Personeli, İktisat Bölümü Öğrencileri ve ilgili kişiler/kuruluşlar tarafından hazırlanan bu katalogda Dicle Bölgesinin coğrafî işaret potansiyeli taşıyan ürünlerine ilişkin bilgiler yer alıyor. Katalog, Coğrafî İşaretler Zirvesi’nde katılımcılara dağıtılacak. Katalogun ileride daha da zenginleştirilerek farklı formatta tekrar basılması planlanıyor.

Toplantıda proje kapsamındaki potansiyel işbirliği imkânları da müzakere edildi. Bu çerçevede, tüm katılımcı kurumlar, yeni işbirlikleri yapılması hususunda iyi niyet beyanında bulunuldu.

Mardin 2.OSB´ye Kavuşuyor

Mardin´de yatırım yapama talepleri artınca mevcut Organize Sanayi Bölgesi taleplere cevap veremez duruma geldi. Nusaybin yolu üzerinde 1040 dönüm alan üzerinde kurulan 2ç.OSB´nin ihalesi yapılan altyapı çalışmalarına başlandı. Mardin Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  Başkanımız Mehmet Ali Tutaşı, MARSİAD Başkanı ve Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan ile 2.OSB Müdürü Mahmut Acay  altyapı çalışmaları yerinde inceledi.

 

         MTSOB Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, yüklenici firmanın kanalizasyon, yol ve su gibi altyapı çalışmaları yerinde incelediklerini belirterek, yüklenici firmanın altyapı çalışmaları Kasım ayına kadar tamamlayacak olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

            Elektrik alt yapı ihalesinin en kısa sürede yapılması için çalışmalara başladıklarını ifade eden Tutaşı “ Mevcut altyapı çalışmalarını yerinde gördük. Yüklenici firma yetkilileri Kasım ayında alt yapının tamamlanacağını söylediler. Elektrik altyapısının ihalesi de tamamlanır ve çalışmalar tamamlanırsa, yatırımcıların müracaatları değerlendirilerek arsa tahsisleri yapılacak.” dedi.

                    Cazibe Merkezlerine ev sahipliği

   2.OSB´de bir önce arsa tahsislerinin yapılmasının gerektiğine vurgu yapan Tutaşı “ 2. OSB cazibe  merkezlerine ev sahipliği yapacağı için daha çok anlam ve önem kazanıyor. Oda olarak çalışmalar yakından takip ediyoruz. Mardin´in ve bölgenin kalkınmasında önemli bir etken olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

              Mevcut OSB´yi örnek alalım

      Mardin Organize Sanayi Bölgesindeki çalışma ve gelişmeleri örnek alacalıklarını söyleyen Tutaşı “Mevcut OSB her anlamda rüştünü ispat etmiş durumda. Biz de çalışmalarımızda  OSB´yi örnek alıp yönetiminin deneyimlerinden faydalanacağız” dedi.

                Duyan Destek Olacağız

Mardin Sanayici ve İşadamları Deneği Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır  Duyan 2.OSB´nin bir an önce hizmete girmesi için destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Duyan Deneyimlerini ve karşılaşılan zorlukların aşılması için 2.OSB yönetimiyle deneyimlerini paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

             2.OSB Bölge Müdürü Mahmut Acay,  8 milyon liraya alt yapı ihalesi yapılan 2.OSB´nin 1040 dönüm alan üzerinde kurulduğu ve 72 parselden oluştuğunu belirtti.

MARDİN ODALARI/BORSALARI X.MÜŞTEREK TOPLANTISI İÇİN NUSAYBİN’DE

 

TOBB/TEPAV tarafından yürütülen “81 İle 81 Akademik Danışman” Projesi kapsamında Mardin’de gerçekleştirilen yerel kalkınma faaliyetlerine tüm Odaların/Borsaların katılımıyla düzenlenen müşterek toplantılar serisiyle devam ediliyor. Bu çerçevede Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, X.Müşterek Oda/Borsa Toplantısını Nusaybin Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

10 Ağustos 2017’de yapılan toplantıya Odalardan/Borsalardan şu isimler katıldı: Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeyhmus Peker, Meclis Başkan Yardımcısı Abdulhakim Aytimur, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Çetin Sasa; Kızıltepe Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Sedat Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydın; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Özmen, Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu İlhan Özmen; TOBB/TEPAV, Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Ağırlıklı olarak, Mardin Odaları/Borsaları Müşterek Proje Ekibi’nin 01.08.2017 tarihinde Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile gerçekleştirdiği görüşmede alınan tavsiye kararlarının müzakere edildiği ve karara bağlandığı bu Toplantının gündem maddeleri şöyleydi: Mardin Odalarının/Borsalarının İyi Uygulama Örnekleri, Kalkınma Ajansı ile İlişkiler, Coğrafî İşaretler Projesi ve Mardin Zirvesi, Odaların/Borsaların 2018 Yılı Eğitim Programları, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibinin Yapısı ve Faaliyetleri, Akademik Danışmanlık Dönem Faaliyetleri, Akademik Danışmanlık Dönem Aksiyon Planı

Toplantı sonucunda somut adımlar atılmasına karar verilen bazı hususlar şöyle:

  • DİKA tarafından koordine edilen Dicle Bölgesi Coğrafî İşaretler Projesi’ne fiilî katkı sağlanması kararı alındı. Odalar/Borsalar, bu projenin tarafı olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Bu kapsamda hem proje ekibine personel tahsisine hem de imkânlar ölçüsünde finansal katkı sağlanacak.
  • Odalar/Borsalar, DİKA’nın 6-8 Ekim 2017 tarihlerinde Mardin’de YÜCİTA (Yöresel Ürünler ve Coğrafî İşaretler Türkiye Araştırma Ağı) ile düzenlemeyi planladığı “Coğrafi İşaretler Zirvesi”nde aktif olarak rol alma talebini yineledi. Bu kapsamda Mardin Odaları/Borsaları, Mardin’in yöresel ürünleriyle bu Fuarda yer almasına karar verdi. Odalar/Borsalar Mardin ölçeğinde gerekli organizasyonu gerçekleştirerek coğrafî işaret potansiyeline sahip çeşitli ürünleri Zirve boyunca standlarda sergilemeyi hedefliyor.
  • Odalar/Borsalar tarafından oluşturulan Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibinin beşerî sermayesinin artırılabilmesi ve bölgesel kalkınmaya yönelik katma değeri olan projeler üretebilmesi için DİKA tarafından bir oryantasyon ve proje eğitim programı düzenlenmesi talebi yinelendi.
  • Odaların/Borsaların 2018 yılı muhtemel eğitim programlarının proje kapsamında organize edilerek müşterek programlar hâlinde icra edilmesi kararlaştırıldı. Bu çerçevede, her Odanın/Borsanın düzenleyeceği eğitim programı diğer Oda/Borsa üyelerine de açık olacak. Böylece belli bir süreç dahilinde tespit edilecek müşterek eğitim programları, daha profesyonel bir eğitimci kadrosu ile daha etkin bir tarzda icra edilebilecek.

Genel nitelikli müzakerelerle tamamlanan programda, XI.Müşterek Toplantının 2017 Aralık’ında Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

MARDİN TSO’DA DIŞ TİCARET SEMİNERİ

 

17.07.2017 tarihinde Mardin Ticaret ve Sanayi Odası(MTSO)’nda “Dış Ticaret mineri” düzenlendi.

“İhracat Nasıl Yapılır, Pazar Araştırmaları Nasıl Gerçekleştirilir, Ne Tür Dış Ticaret Destekleri Sağlanmaktadır?” alt başlıklı seminer programı, TOBB/TEPAV, Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci tarafından icra edildi.

Sağlık, İnşaat ve Tekstil sektörlerinden sanayicilerin/iş adamlarının ve ilgili personelin katıldığı seminerde; Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri vb. kaynaklardan faydalanılarak şu konularda bilgiler aktarıldı:

1) İhracat İşlemleri

2) Ticarî Bilgilere Erişim

3) Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği

4) Yurtdışı Fuar Destekleri

5) E-ticaret Siteleri

6) Örnek Ülke Pazar Bilgileri

Program, katılımcıların sorularına verilen cevaplarla ve genel nitelikli değerlendirmelerle sonlandırıldı.

MARDİN ODALARI/BORSALARI BEYAZ SU’NUN BALIK ÇEŞİTLİLİĞİNİ ZENGİNLEŞTİRİP ÇOĞALTIYORLAR

 

Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, X. Müşterek Oda/Borsa Toplantısında yeni bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirme kararı aldı.

10 Ağustos 2017’de Nusaybin Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıdaki müzakerelerde Nusaybin yakınındaki Çağ Çağ Deresi(Beyaz Su: Avâ Spî)’nin balık kapasitesinde bir azalma olduğu gözlendiği dile getirilerek bunu zenginleştirmesine katkı sağlanmasına karar verildi.

Bu çerçevede, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası ile Nusaybin Ticaret Borsası öncülüğünde olmak üzere Mardin Odaları/Borsaları, Ağustos 2017’de Urfa DSİ Bölge Müdürlüğü ile işbirliği hâlinde ırmağın uygun bir yerine 100,000 civarında “Aynalı Sazan” balık yavrusu bırakmayı planlıyor. Zaman içinde hem balık çeşitliliğinde hem de “Aynalı Sazan” balık sayısında artış bekleniyor.

Odalar/Borsalar bu faaliyetleriyle hem sosyal sorumluluklarının bir gereğini yerine getirmeyi hem de bölgesel kalkınma çerçevesinde balıkçılıkla geçim sağlayanlara katkı sağlamayı hedefliyor.